Історія

Важкий старт

Перші роки незалежності України супроводжувалися зламом звичної економіки. Для багатьох підприємств та колективних господарств це стало вироком. Причин було безліч: інфляція, розрив колишніх економічних зв’язків, відсутність ринків збуту.

Проте криза породжує не лише проблеми, а й дає можливості ініціативним і заповзятливим людям, які не боїться нових викликів. З тієї категорії Іван Іванович Мельник, який зумів залучити іноземні інвестицій у село, що перебуває в кризі. Результатом стало створення 1996 року акціонерного товариства закритого типу «Екопрод АТ». Компанія стала останнім шансом для десятка збанкрутілих господарств Олександрівського, Волноваського та Добропільського районів Донецької області.

Зруйновані виробничі приміщення, застарілі основні фонди, спорожнілий парк сільськогосподарської техніки, практично повна відсутність оборотних коштів. На цьому висіла гиря величезної кредиторської заборгованості перед державою і банками. За кожним господарством були борги із зарплати за два-три роки.

До проблеми підійшли масштабно: у пайовиків із збанкрутілих господарств орендували 16 тисяч гектарів землі. Незважаючи на труднощі тих років, розрахунок із ними проводили завжди вчасно, згідно з укладеними договорами.

Потрібна була чітко продумана програма інвестування у виробництво – і вона була розроблена! Для відновлення господарств інвестовано понад 8 мільйонів гривень чи понад 4 млн. доларів за тим курсом.

Ставка на сучасні технології

Майже все агротехнічне обладнання та технології обробки землі, що дісталося у спадок, виявилися морально застарілими – виробництво вимагало впровадження нового.

Почали з інтенсивної агротехнічної обробки ґрунту: сівозміни та ротація полів, засів репродуктивним насінням елітних районованих культур. Відвели чверть посівних площ у структурі кормової групи, що дозволило повністю забезпечувати господарства соковитими, зеленими та грубими кормами. Рентабельність галузі рослинництва досягла майже 50%, тваринництва 20% – 25%. Загальна рентабельність підприємства становила 25% – 30%.

Галузь із «нуля»

Тваринництво в нашій країні падало з року в рік, поступово скочуючи в прірву. Залишалося не так багато підприємств, де спостерігалася протилежна тенденція. Одним із острівців такого розвитку став «Екопрод».

Починали важко: до об’єднання в колишніх колгоспах поголів’я великої рогатої худоби вже не було. Без жалю розлучалися з «буренками» та господарі приватних подвір’їв. Причин цього безліч, але перша і головна — реалізація молока. Продавати переробникам доводиться за копійки, а коштів на утримання тварин потрібно чимало. Держава не поспішає компенсувати збитки селянам – чисельність поголів’я різко падала.

Керівництво «Екопрода» виходило з того, що без відновлення великих тваринницьких комплексів надалі не уникнути проблем із забезпеченням населення молочними та м’ясними продуктами. Стратегію відновлення тваринницької галузі було розроблено та реалізовано. Наразі великої рогатої худоби в господарстві налічується майже 5000 голів, з них 2200 — дійне стадо.

Про ставлення до тварин на фермах компанії найкраще свідчить зростання показників. Так, приріст ВРХ на відгодівлі на добу досягає 725 грамів. Вдячні корівки платять високими удоями – до 6615 літрів на корову на рік. Зараз на балансі підприємства 4 племзаводи, де займаються розведенням чотирьох порід: голштинської, української чорно-строкатої молочної, української червоно-строкатої молочної та української червоної молочної. Відновлені комбікормовий завод, млин, елеватор та крупоцех забезпечують підрозділи компанії комбікормами, борошном, крупами.

Відповідаючи статусу

Робота аграрія важка і залежить від багатьох факторів, особливо від клімату та капризів погоди. За роки роботи траплялося різне – були й невдачі, але компанія найчастіше виходить переможцем у боротьбі з природою за врожай. Завдяки чесній праці та сучасним технологіям ми у різні роки досягали рекордних результатів. Наші рекорди для окремих культур: озимої пшениці – 72 ц/га, соняшник – 37 ц/га, ячмінь – 70 ц/га, кукурудза зернова – 70 ц/га, силос – 330 ц/га. Що, як не це – показник працьовитості та професіоналізму?

Секрет полягає у використанні сучасних методів обробітку землі, селекційної роботи. «Екопроду» надано статус насінницького підприємства, що має для реалізації повний асортимент районованих сортів зернових культур. Як дистриб’юторський центр засобів захисту рослин, компанія реалізує гербіциди, інсектициди, фунгіциди, протруйники.

соціальна відповідальність

У сучасному сільському господарстві – дефіцит професіоналів. Наше завдання – зберегти кадровий потенціал та залучити молодь. Працевлаштування та соціальний захист, пожвавлення життя сіл, де розташовані наші підрозділи – ось основні цілі соціальної політики, яку проводить «Екопрод».

Нами створено близько 800 робочих місць, де люди за чесну працю отримують справі

Оновлено: 06.07.2022 ПрАТ "Екопрод"